Тюрма і тортури. Доля інвестора, що кинув виклик президенту

Тюрма і тортури. Доля інвестора, що кинув виклик президенту

Незаконно арештований Печерським судом і жорстоко побитий поліцейськими американець, який намагався конкурувати з бізнесом Порошенка, оголосив голодування.

1 грудня Печерський суд Києва вперше за всю історію своєї роботи задля виконання замовлення з Банкової змінив запобіжний захід громадянинові США із застави в 4,8 млн гривень на арешт і утримання під вартою.

Так влада намагається нейтралізувати американського інвестора Ігоря Бойка, який подав позов на 100 млн доларів проти держави Україна до Міжнародного арбітражного суду.

Шанси американця виграти цей позов настільки високі, що влада вирішила діяти максимально жорстко і агресивно, адже йдеться не лише про фінансові, а й про репутаційні втрати держави.

Бойка поспіхом заарештували, а дорогою до СІЗО конвой настільки жорстоко його побив, що він опинився в лікарні швидкої допомоги. Тим часом слідчі гарячково намагаються обґрунтувати, для чого все це потрібно.

 

При цьому заарештований американець неодноразово відкрито заявляв – у його ув’язненні зацікавлений особисто Петро Порошенко. Саме корпорацію «Рошен» називають головним претендентом на активи Житомирської кондитерської фабрики, яка належить Бойку і яку у нього відібрали шляхом рейдерського захоплення при схваленні та під прикриттям Мін’юсту, МВС і вищого партійного керівництва «Народного фронту».

Житомирська фабрика була одним з головних конкурентів президентської кондитерської корпорації, входячи в топ-3 кондитерських фабрик України і відбираючи у бізнесу президента солідну частину внутрішнього і зовнішніх ринків. А Порошенко не з тих, хто терпить конкурентів і спокійно стежить за їхнім прибутком.

Але захоплення бізнесу Бойка провели настільки брудно, що рейдерам вже протягом декількох років не вдається юридично обґрунтувати свої дії. Досі жоден український суддя не ризикнув взяти на себе відповідальність за завідомо неправосудне рішення.

Тому тактику змінили – замість того, аби доводити спроможність своїх претензій на бізнес американського інвестора, рейдери знайшли суддю, який просто упік його за ґрати.

У результаті інвестор не зможе брати участі в процесі розгляду свого позову в Міжнародному арбітражному суді, а рейдерам не доведеться виправдовуватися – власник бізнесу в тюрмі, які ще можуть бути питання? Причому суддю для цього підібрали ідеально.

Справа Ігоря Бойка «випадково» потрапила до Віталія Писанця, в недалекому минулому – голови Свердловського міськсуду Луганської області. Він не дуже поспішав їхати з окупованих бойовиками територій, і, за словами луганських журналістів, від нього тхне «республікою». Підозрюваний у зв`язках з сепаратистами Писанець легко потрапив на гачок до Адміністрації президента і став виконавцем сумнівних політичних замовлень.

Саме цей суддя затягував і приймав максимально м’які рішення щодо звинувачених у розстрілах на Майдані міліцейських чинів. А всю суворість закону застосовував до проукраїнських активістів, одночасно обслуговуючи будь-яке замовлення з Банкової, чому є десятки свідчень.

Блискуча кар’єра

Уперше на посаду судді в Луганській області строком на п’ять років Віталій Писанець був призначений указом президента Кучми в 1998 році, а в 2003-му за рішенням Верховної Ради його було обрано на посаду судді безстроково.

Луганський журналіст Всеволод Філімоненко стверджує: «Всі призначення суддів у Свердловську проходили після узгодження з господарями тих країв – Олександром Єфремовим і екс-нардепом «ахметівцем» Олександром Ковалем.

Також журналіст згадує, що вперше про Писанця заговорили у 2012 році, коли він став жертвою нападу. Причому заговорили в розрізі того, що він взяв гроші за винесення потрібного рішення, яке так і не ухвалив, за що його й покарали.

Віталій Писанець ніколи не розглядає випадкові справи, приймаючи рішення в інтересах високих чинів.

Після початку бойових дій на сході і захоплення частини Луганської області бойовиками, цей суддя дуже довго роздумував, чи варто йому перебиратися на підконтрольну Україні територію, чи вигідніше продовжити кар’єру в рідному Свердловську, захопленому російськими військами.

І ось саме цього суддю президент Порошенко в 2015 році своїм указом перевів до Печерського суду Києва. Ви уявляєте, щоб звичайного, нічим не примітного суддю з периферії раптом взяли і просто так перевели в один з центральних судів країни?

До речі, разом з ним несподівано пощастило і його племінниці Катерині Колпаковій, яка раніше працювала помічником судді в Апеляційному суді Луганської області, а нині працює на тій же посаді у Васильківському районному суді Київської області.

Втім, досить швидко стали зрозумілими мотиви переведення Віталія Писанця в столицю і основне його завдання – без міркувань виконувати всі вказівки своїх благодійників з Адміністрації Порошенка. Як? Дуже просто – вручну втручаючись у систему автоматичного розподілу справ між суддями.

Вперше на маніпуляції з потраплянням потрібних справ саме в руки Писанця звернули увагу журналісти програми «Наші гроші». Вивчаючи архіви Печерського суду, вони виявили дивну закономірність: при розподілі розгляду однієї й тієї ж справи комп’ютерна система в одному випадку ставить позначку, що у Писанця немає спеціалізації в цьому питанні, а в іншому – що він спеціалізується саме на таких справах.

Зокрема, неодноразово система змінювала спеціалізацію Писанця у справі одного з фігурантів депутатського бурштинового скандалу Андрія Гаврилюка. Юристи запевняли, що це пряме свідчення стороннього втручання або ж внесення неправдивих відомостей в систему автоматичного розподілу.

Таким чином, Віталій Писанець ніколи не розглядає випадкові справи, приймаючи рішення в інтересах високих чинів. І арешт Ігоря Бойка – аж ніяк не перше його скандальне рішення на посаді судді Печерського суду.

Чого бажаєте?

312 млн 500 тис. гривень – така чимала сума грошей виявилася під арештом у січні 2017-го в Міжнародному інвестиційному банку, що належить Петру Порошенку. Чому під арештом? Тому що 10 січня цю суму на рахунок президентського банку перевів Олександр Янукович через свій Всеукраїнський банк розвитку. З якої причини гроші сина президента-втікача опинилися на рахунках банку президента чинного, слідство мовчить.

Проте, в ході кримінальної справи стосовно екс-президента ця фінансова операція спливла у звітах Державної служби фінансового моніторингу, гроші було визнано предметом кримінального злочину і накладено на них арешт.

Але досить швидко з цим неприємним для Порошенка і для сина Януковича непорозумінням впорався суддя Віталій Писанець. У березні 2017 року він ухвалив зняти арешт з усієї суми. Подальша доля мільйонів Януковича-молодшого залишається загадкою.

Приблизно в той же період Писанець робить ще одну взаємовигідну послугу представникам нинішньої і попередньої влади – своєю постановою він заборонив Генпрокуратурі почати заочне розслідування відносно Андрія Клюєва, екс-секретаря Ради нацбезпеки і оборони.

Таким чином, колишнього чиновника, підозрюваного в організації жорстокого придушення акцій протесту на Майдані, залишили в спокої. І якраз після того, як він натякнув, що може дуже багато розповісти про неоднозначну роль нинішнього секретаря РНБО Олександра Турчинова і глави парламентського комітету з нацбезпеки і оборони Сергія Пашинського у розстрілах на Майдані.

Коли йдеться про людей, чиїм девізом є «Україна понад усе!», суддя Писанець – прихильник максимально жорстких заходів.

Також суддя Писанець довго не міг подолати свою лояльність до екс-начальника одного з відділів Департаменту громадської безпеки МВС Анатолія Серединського.

Це зараз він новий поліцейський і заступник начальника Департаменту превентивної діяльності Нацполіції під крилом Арсена Авакова. А під час Януковича він розробляв постанови Кабміну про використання світло-шумових гранат з РФ проти мітингувальників і роздавав спецназівцям гроші з чорної каси МВС.

Зараз вже не дивно, що ця справа потрапила на розгляд саме Віталію Писанцю. Від самого початку він затягував розгляд клопотання про взяття підозрюваного під варту. А коли прокурор зажадав відводу судді через його упередженість, захист Серединського це опротестував і почав вимагати, щоб справу розглядав саме Писанець і ніхто інший.

Лише під натиском численних акцій протесту і завдяки широкому висвітленню скандального процесу в ЗМІ підозрюваного в загибелі десятків людей Серединського покарали – відправили під домашній арешт.

Втім, коли йдеться про людей, чиїм девізом є «Україна понад усе!», суддя Писанець – прихильник максимально жорстких заходів. Саме він на закритому судовому засіданні ухвалив насильно взяти зразки ДНК у двох підозрюваних у вбивстві Олеся Бузини.

При цьому звинувачувані Андрій Медведько і Денис Поліщук не відмовлялися добровільно надати біологічні зразки, а наполягали, щоб цей процес проходив за чітко визначеною юридичною процедурою.

Але в результаті рішення Писанця всі процесуальні норми було порушено, і аналіз ДНК було взято так, що ним можна було довести що завгодно, аж до замаху на самого Петра Порошенка.

Після року роботи Писанця в Печерському суді у його сім’ї починається справжній фінансовий прорив.

До слова, процесуальні порушення – це коник судді Писанця. Вони фігурують і в справі Ігоря Бойка. А на сторінці спеціалізованого порталу проекту «Відкритий суд» без зусиль можна відшукати відео, в якому адвокати буквально на пальцях пояснюють цьому служителю Феміди, наскільки юридично безграмотні його постанови.

Підсумком таких порушень, прогнозовано стала нескінченна низка дисциплінарних справ щодо Писанця, які зареєстровано в Дисциплінарній палаті Вищої ради правосуддя. Але не для того рядового суддю з-під Луганська переводили в Печерський суд Києва, щоб карати – він завжди виходить сухим з води.

До речі, в нинішній голосній війні між правоохоронними органами також є внесок судді Писанця. Навесні поточного року на тлі гострого протистояння між Генпрокуратурою і НАБУ цей служитель Феміди ухвалив постанову про тимчасовий доступ прокурорів до документів агентства.

Це сталося в той самий момент, коли контрольована Порошенко ГПУ намагалася за будь-яку ціну прибрати з посади заступника голови НАБУ Гізо Углаву. Ну, не міг же суддя не уважити одного з прокурорів – свого зятя Андрія Кліжка.

Чи приймає всі свої рішення суддя Писанець виключно з ідейних міркувань? Судячи з його декларації про доходи, навряд чи.

Фінансовий успіх

Працюючи суддею у Свердловську, Писанець був цілком заможною людиною: понад гектар землі, будинок на 130 «квадратів», квартира, 57 м нежитлового приміщення і три машини на сім’ю з трьох осіб. Власне, спільно зі своєю дружиною він і зараз є власником нерухомості на окупованій території.

Перебравшись ближче до Києва, суддя з сім’єю станом на 2015 рік зняв сімдесятиметрову квартиру за 50 км від столиці. Від колишнього благополуччя, судячи з декларації, у нього залишилися тільки дві іномарки і старенька вазівська «дев’ятка».

На його банківському рахунку значилася сума в 120 тис. гривень. Працював він один, утримуючи сина і дружину, отримав за рік 215,8 тис. гривень зарплати, близько восьми тисяч фінансової допомоги переміщеним особам і стільки ж пенсії.

Але після року роботи Писанця в Печерському суді у сім’ї починається справжній фінансовий прорив. У 2016-му банківський рахунок росте до 220 тис. гривень, в активах з’являється дача на 116 «квадратів» в Українці на додачу до орендованої квартири.

Крім того, в безкоштовне користування сім’я отримує від Обухівської райдержадміністрації три сотки землі. Середня вартість такої ділянки становить близько 135 тис. гривень, але для судді користування цією землею, виявляється, не коштує нічого.

Незаконний арешт Ігоря Бойка став черговою перевіркою судді Писанця на готовність виконати будь-які вказівки, що надходять зверху.

І ось тут починається найцікавіше – невідповідність отриманої зарплати придбаним активам. У 2016 році єдиний працюючий в родині Віталій Писанець отримав 279 тис. гривень зарплати і близько 14 тис. гривень фінансової допомоги переміщеним особам. Всього – 293 тис. гривень. А тепер беремо в руки калькулятор і рахуємо.

За даними агентств нерухомості оренда 70-метрової квартири в Українці коливається в межах 7 тис. грн/місяць – це 84 тис. гривень на рік.

Суддя пересувається на автомобілі Toyota Venza з витратою палива 10 л/100 км. Щодня йому доводиться добиратися до роботи за 50 км від будинку – це 100 км в день, тобто 10 л бензину.

У році близько 248 робочих днів. Ну, нехай місяць відпустки, нехай лікарняні – залишимо 200 робочих днів. Тобто судді потрібно 2 тисячі літрів бензину. Середня вартість літра А-95 за рік становить приблизно 25 гривень. Відповідно, не менше 50 тис. гривень Писанцю потрібно, тільки щоб дістатися до роботи і назад.

З отриманого річного доходу віднімаємо 84 тисячі за оренду квартири і 50 тисяч на бензин – залишається 159 тис. гривень. І це ми не рахуємо витрати на бензин для Opel Zafira, на якому пересувається дружина судді, оплату комунальних витрат, витрати на одяг і їжу.

І ось тут виникає закономірне питання – а будинок на 116 «квадратів» в Українці на які гроші куплений? А ще 100 тис. гривень, які поповнили банківський рахунок, звідки? Але, на жаль, поставити ці питання самому судді практично неможливо – він як вогню боїться журналістів, спритно уникаючи їх за спинами охорони в коридорах суду.

Перевірка на вірність

Незаконний арешт американського інвестора Ігоря Бойка став черговою перевіркою судді Писанця на готовність виконати будь-які вказівки, що надходять зверху. Незважаючи на порушення всіх можливих процесуальних норм, суддя постановив заарештувати американця на два місяці.

Із залу суду Бойка відвезли співробітники Печерського управління поліції для транспортування в Лук’янівське СІЗО. Але по дорозі автомобіль із заарештованим на кілька годин зник, і адвокати не знали, де він знаходиться.

За словами самого Ігоря Бойка, дорогою поліцейські зупинилися, витягли його з машини і почали жорстоко бити. У результаті, коли його доставили в Лук’янівське СІЗО, адміністрація навідріз відмовилася приймати арештованого через явні сліди жорстокого побиття.

Зрештою конвой доставив американця в лікарню швидкої допомоги, де одні поліцейські намагалися домовитися з черговим лікарем, аби той не документував побої, а спецназ не давав підійти до Бойка його адвокатам і прибулим на місце журналістам.

За цей час американець кілька разів втрачав свідомість. Лікарі констатували гіпертонічний криз, і їм на превелику силу, але все ж таки вдалося наполягти на тому, щоб поліцейські залишили його в лікарні.

Однак навіть у лікарняній палаті Ігор Бойко перебуває під цілодобовою охороною поліцейських. Незаконний арешт і знущання поліції змусили американського бізнесмена оголосити голодування в знак протесту. Вимога одна – дати йому можливість захищати себе відповідно до закону.

Бойка позбавили права на захист, незаконно заарештували, над ним знущалися поліцейські. Його адвокати готують скарги в прокуратуру і офіс Уповноваженого з прав людини на дії Нацполіції. Відповідні документи буде подано й до Європейського суду з прав людини.

Related posts